8 dôvodov prečo sa stať dobrovoľníkom

8 dôvodov prečo sa stať dobrovoľníkom

1. Nižší krvný tlak

Ak strávite aspoň 200 hodín ročne dobrovoľníctvom, znižuje sa u vás podľa štúdie Carnegie Mellon University riziko vysokého krvného tlaku až o 40%. Vysokým krvným tlakom trpí v Spojených štátoch až 70 miliónov osôb.

2. Pôjdete vzorom

Dobrom sa šíri opäť len dobro. Pridaním ruky k dielu pomôžete nielen nadvihnúť ťažké bremeno tým, ktorí to potrebujú, ale tiež pôjdete vzorom svojmu okoliu a ďalším generáciám dobrovoľníkov.

8 dôvodov prečo sa stať dobrovoľníkom

3. Radosť zo života

Štúdia Corporation for National and Community Service skúmajúca pozitívny vplyv dobrovoľníctva na zdravotný stav zistila, že vedľa priamych fyzických prínosov dobrovoľníci menej trpia depresiami a dlhšie žijú.

4. Budete šťastnejší

Keď robíte dobré skutky bez toho, aby ste súčasne očakávali odmenu, tak sa do vášho tela vyplavia hormóny šťastia - endorfíny. Podľa štúdií existuje súvislosť medzi dobrovoľníckymi aktivitami a záplavou hormónov spôsobujúcich pocity šťastia ako sú serotonín, oxytocín a dopamín.

8 dôvodov prečo sa stať dobrovoľníkom

5. Noví priatelia

Osamelosť je častým problémom pre celý rad z nás. Dobrovoľníctvo vás dostane von a poskytne vám príležitosť stretnúť sa s ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy ako vy.

6. Silnejšie vzťahy

Dobrovoľníctvo posilňuje rodinné väzby. Rodiny, ktoré sa venujú dobrovoľníctvu spoločne, majú preukázateľne silnejšie vzťahy. Zároveň deti, ktoré sa venujú dobrovoľníctvu od útleho veku, sa tým skôr naučia dlhodobo pomáhať svojmu okoliu.

8 dôvodov prečo sa stať dobrovoľníkom

7. Odbúrate stres

Podľa štúdie Carnegie Mellon University pomáha dobrovoľníctvo znížiť napätie a stres.

8. Vylepšíte si životopis

Prostredníctvom dobrovoľníctva získate zaujímavú sieť kontaktov, rozviniete svoje vodcovské schopnosti a vždy sa priučíte niečomu novému. To všetko sa hodí do vášho životopisu.

8 dôvodov prečo sa stať dobrovoľníkom